Kezdőlap AKTUÁLIS 65 év felettiek, figyelem! Január 1-jén lejár a határidő, mutatjuk mit kell...

65 év felettiek, figyelem! Január 1-jén lejár a határidő, mutatjuk mit kell tenni

Hirdetés

2025 januárjától 3,2 százalékkal emelkednek a nyugdíjak az infláció mértékéhez igazodva. Az emelés hatásait Farkas András nyugdíjszakértő elemezte az ATV Start műsorában, rámutatva arra, hogy ez az intézkedés sok nyugdíjas számára elégtelen lehet az elmúlt évek gazdasági nehézségei miatt.

A nyugdíjemelés mértékét törvény szabályozza, és a 3,2 százalékos szintet a jövő évi költségvetés rögzíti. Farkas András szerint azonban ez az emelés nem feltétlenül pótolja az elmúlt időszak jelentős vásárlóerő-csökkenését.

Hirdetés

„Az infláció elszabadulása nagyon súlyosan érintette a nyugdíjasokat, így sokan kevésnek érzik majd ezt az emelést” – hangsúlyozta a szakértő.

2024 novemberében nem történt kiegészítő nyugdíjemelés, mivel a januári 6%-os emelés meghaladta az éves infláció mértékét. Farkas ugyanakkor megjegyezte, hogy 2025 novemberében – a választások közeledtével – számítani lehet egy esetleges újabb emelésre.



A 13. havi nyugdíj kifizetésére vonatkozó szabályok módosulnak 2025-től. Az új szabály szerint a jogosultság feltétele, hogy az érintett 2025 februárjában is nyugdíjas státuszban legyen. Korábban a januárban elhunyt nyugdíjasok örökösei is kérhették a 13. havi nyugdíjat, de ez a lehetőség megszűnik.

„Ez a változás körülbelül 1-2 milliárd forintos megtakarítást jelent a költségvetésnek, de számos család számára kedvezőtlen” – mondta Farkas, hozzátéve, hogy ennek „rossz mellékíze van”.

Az öregségi nyugdíjminimum, amely jelenleg 28.500 forint, már 18 éve változatlan. Farkas szerint ez az összeg ma már gyakorlati jelentőséggel nem bír, mivel a szociális ellátások nagy részét leválasztották erről.

„Ezt az összeget akár el is lehetne törölni a nyugdíjtörvényből, mert már nincs rá szükség” – mondta.

2025-ben a méltányossági nyugdíjemelés jövedelmi határa 120 ezerről 140 ezer forintra nő, ami pozitív változás. Ugyanakkor a rendelkezésre álló keret továbbra is mindössze 1 milliárd forint, ami szűkös a potenciális 500 ezer jogosultra vetítve.

„Aki szeretné igényelni a méltányossági emelést, annak érdemes már január első napjaiban benyújtania a kérelmét” – tanácsolta Farkas.

A támogatás mértéke havi 3.000 és 8.000 forint között mozoghat, de csak addig érhető el, amíg a keret ki nem merül.



A 2024-től életbe lépő 3,2 százalékos nyugdíjemelés sokak számára kevésnek tűnhet a jelenlegi gazdasági helyzetben, de a törvényi előírásoknak megfelel. A változó szabályozások – például a 13. havi nyugdíj feltételeinek szigorítása – tovább árnyalják a helyzetet. A méltányossági nyugdíjemelés lehetősége azonban némi segítséget nyújthat azoknak, akik időben cselekszenek.

Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!