Valóban létezik a Facebook depresszió? Amióta a közösségi média a mindennapjaink részévé vált, egyre több tanulmány kezdte el boncolgatni a lehetséges mellékhatásokat, amelyeket azok hosszú távú használata az egészségünkre kifejthet.
Számos vélemény létezik arra, hogyan képes hatni ránk a közösségi oldalak. Tagadhatatlan, hogy napi szinten kapcsolódunk általa az emberekkel, ha nem is közvetlen módon. Sokan csak így tartják a kapcsolatot a szeretteikkel, barátaikkal, sokan így mutatják meg magukat és az életüket a világnak. Itt jön képbe a Facebook depresszió fogalma.
1 – Hasonlítgatások
Mivel a Facebookon korlátlanul oszthatunk meg videókat és képeket, egyre többen választják ezt a felületet arra, hogy megmutassák a mindennapjaikat a világnak. Egy tündéri újszülött az egyik ismerősnél, egy ínycsiklandó étel, egy csodás hotelszoba, egy menő autó, egy pazar tengerpart a másinál.
Vannak, aki csak bizonyos csoportok és események követése miatt vannak Facebook-on, míg egyesek a napi történések megosztása okán. Az előző csoport nem kerülheti ki az utóbbi megosztásait. Önkéntelenül is hasonlítani kezd az ember a saját élete és a másiké között és hajlamos a tapasztalatok miatt elégedetlenné és szorongóvá válni.
2 – Nehéz elkülöníteni a való élettől
Az emberek mások Facebook béli életét hajlamosak teljesen valósnak elfogadni és egy kiragadott pillanatból álomképet szőni egy adott személy életéről. A közösségi média nagyon jó abban, hogy ezt ráadásul fel is fokozza. Kihangsúlyozza az előnyöket, elrejti a hátrányokat és mindjárt a “tökéletesség” eszményképe tárul elénk.
3 – Hatással van a vágyainkra
A Facebook-nak köszönhetően a vágyaink is képesek módosulni, mert hatnak ránk mások eredményei, sikerei. Míg régebben sokkal elégedettebbek voltunk mindazzal, ami saját szívünk vágya volt és sikerült elérnünk, addig ma már sokkal inkább olyanok szeretnénk lenni, mint mások. Úgy véljük, az ő érdemeiket már nekünk is birtokolnunk kellene.
4 – Egy igazi vákuum
Senki nem szeretne értékes órákat tölteni a napjából azzal, hogy a közösségi médiát pörgeti, de valami úton-módon mégis minden nap megtörténik. Az ember tudni akarja, hogy mi van másokkal, látni akarja, mi történik a világban és még ha néha csak bugyuta videók sorozatáról is van szó, egyszerűen nem tud elszakadni tőle.
Nagyon sokan hozzá vannak ragadva a telefonjukhoz és már a boltba sem tudnának leugrani nélküle. A telefon és ezen közösségi oldalaktól való távollét komoly aggodalmakat és szorongást képes szülni.
5 – Az elismerésre való igény növekedése
A mások elismerése iránti vágy alapvetően természetes dolog, de ha ez olyan méreteket ölt, hogy az ember már a függőjévé válik, akkor egy negatív kritika vagy az elvártnál kisebb mértékű elismerés depresszióba is sodorhatja az illetőt.
Sokan hajlamosak elfelejteni, hogy az online és offline világ nem ugyanaz. Az online felületeken látott képek előtt annyi filter lehet, amit talán el sem tudunk képzelni. Ezt szó szerinti és átvitt értelemben is értjük. Ez jusson mindig eszünkbe.