Kétséget kizáróan áldásnak tekinthető a légkondicionáló a nagy nyári melegben, amikor a hőség odakinn elviselhetetlen. Néhány perc megkönnyebbülés egy hűtött helyiségben máris a felfrissülés erejével hat ránk. Bár nagyon is kedveljük ezt a kényelmi eszközt, tudnunk kell, hogy veszélyeket is tartogathat számunkra.
Csak, hogy tisztázzuk, több haszna van, mint amennyi kárt okozhat, mégis tisztában kell lennünk az egészségügyi kockázatokkal és tudatosan használnunk őket, ha nem akarunk a nyári szezonban lebetegedni. Íme, 5 dolog, amire mindig oda kell figyelni.
1- Koszos szűrők
Mivel a légkondicionáló berendezés egy adott helyiségben ugyanazt a levegőt keringeti, anélkül, hogy friss levegő kerülne a rendszerbe, ezért rendkívül fontos a szűrők rendszeres tisztítása és esetenkénti cseréje. A por, a penész, az állati szennyeződések és a kórokozó mikroorganizmusok folyamatosan keringenek, ezért a szűrőket néhány havonta, de legalább szezonálisan tisztítani kell.
2- Túl alacsony hőfok
Amellett, hogy a légkondicionáló tisztításáról rendszeresen gondoskodni kell, arról se feledkezz meg, hogy egy kicsivel mindig magasabb hőfokra állítsd be, mint azt elsőre gondolnád. Így nem ró akkora terhet a szervezet hőszabályozására, nem okoz légzőszervi problémákat, fejfájást és fáradtságot, amit oly sokan megtapasztalnak egy klimatizált helyiségben.
3- Orrjáratok kiszáradása
Az orrjáratok és az arcüregek kiszáradása súlyosbíthatja a már meglévő egészségügyi problémákat, mint az arcüreggyulladás és a hörgőgyulladás, de akár orrvérzéshez is vezethet. Ha azt veszed észre, hogy szárad a bőröd, az orrjárataid és a torkod is száraznak érződik és kapar, akkor jobb, ha lekapcsolod a légkondit. Ilyen esetekben jó megoldás egy párásító berendezés beszerzése a levegő páratartalmának egyensúlyozására.
4- Soha nincs kikapcsolva
Ha a légkondicionálót soha nem kapcsolod ki és az adott helyiségben júniustól augusztusig olyan a klíma, mint a fagyos tundrán, azzal a szervezeted is kemény kihívás elé állítod, hiszen így még kevésbé tud majd alkalmazkodni a külső meleg hőmérséklethez. Érdemes időnként kikapcsolni a légkondit, hagyni pihenni és adni egy kis esélyt a testednek, hogy szabályozza a hőmérsékletét.
5- Soha nincs nyitva az ablak
Ez elég nyilvánvalóak tűnhet, mégis nagyon könnyű figyelmen kívül hagyni. A légkondicionáló időnkénti kikapcsolás és az ablakok kinyitása elősegíti a régi, megrekedt, baktériumoktól és vírusoktól hemzsegő levegő lecserélését friss levegőre.