A körömrágás bár csúnya, de ártalmatlan szokásnak tűnhet. Sajnos a 10-18 éves gyermekek és fiatalok közel felére jellemző és szép számmal vannak felnőttek is, akik nem tudnak leszokni róla.
Tudjuk jól, hogy a tövig rágott körmök egyáltalán nem mutatnak szépen, azonban az már meglepő információ lehet, hogy vannak olyan veszélyes fertőzések, amelyek éppen ennek a rossz szokásnak a talaján alakulnak ki.
1. Staphylococcus aureus
A Staphylococcus aureus egy olyan típusú baktérium, amely előfordul a bőr felszínén és a körmök alatt is. Azok, akik rendszeresen rágják a körmüket, nagyobb eséllyel fertőződhetnek, akár sebeket ejtve az ujjon, rendszeresen a véráramba juttatva őket. Kezeletlenül a következők okozhatják:
- tályogok a bőrön
- légúti fertőzések
- ételmérgezés szerű tünetek
A Staphylococcus aureus-szal kapcsolatban az egyik legproblémásabb tény, hogy antibiotikum-rezisztens törzsek is vannak közöttük, amelyekre a gyógyszerek nem hatnak.
2. Escherichia coli
Az E. coli egy közismert, csúnya baktérium, amely számos fertőzést okozhat. Az alsó bélszakaszokban fordul elő leginkább, így a székletben is jelen van. A fertőzések nagy része nem megfelelő kézmosás miatt alakul ki. Ha egy ilyen kézmosás után az illető a körmét kezdi el rágni, fennáll a kockázata a fertőzésnek. Súlyos véres hasmenést is okozhat.
3. Herpesz az ujjakon
Ezt az állapotot a Herpes simplex vírus, okozza, amely az ajak herpeszért is felelős. A felnőttek nagyjából 40%-a hordozza magában a vírust. Ha valaki rendszeresen a szájába veszi az ujjait, azzal növeli a fertőzés kockázatát. Tünetei:
- ujjak duzzanata, vörössége
- sérülések az ujjakon a körömágy mellett
- láz
- duzzadt nyirokcsomók
A herpesz ugyan nem életveszélyes, de nagyon fertőző. Ha a herpesz kézen fordul elő, sokkal nagyobb a valószínűsége az átadásnak, mint egy száj herpesz esetén. Ha egyszer előfordul, akkor a hátralévő életben bármikor újra előjöhet.
4. Candida parapsilosis
Ez egy gombafaj, amely a bőrön és a körmök alatt is megtalálható és az egész szervezetben képes fertőzéseket okozni. A kézről az emésztőrendszerbe juthat, ugyanakkor a szisztémás fertőzés érintheti a szívet, agyat, csontokat és a szemet is. Akár végzetes is lehet. Előfordulhat, hogy hosszas gombaellenes kezelésre szorul az érintett és a köröm eltávolítás is szükségessé válhat.