Az óraállítás eredetileg az áramtakarékosság miatt került bevezetésre, mára azonban sokan értelmetlennek tartják.
Az Európai Unió hosszú évek óta tervezi a rendszer megszüntetését, és most úgy tűnik, a folyamat végre a végéhez közeledik. Ha minden a tervek szerint halad, 2025-től végleg eltűnhet az éves időállítás gyakorlata.
A 20. században az időállítást logikus intézkedésként alkalmazták: mivel télen korábban sötétedett, az embereknek több mesterséges megvilágítást kellett használniuk.
Az időeltolás lehetőséget adott arra, hogy jobban kihasználják a nappali fényt. Ezt az elvet Európa legtöbb országa alkalmazta, és a gyakorlat egészen napjainkig fennmaradt.
Az évek során egyre több tanulmány igazolta, hogy az óraállítás energiamegtakarítási hatása minimális. Ugyanakkor az emberek biológiai órája nehezen alkalmazkodik a változáshoz, ami külső kutatások szerint növelheti az olyan egészségügyi kockázatokat, mint a szívinfarktus és a vetélés. Az iDnes hírportál szerint a késlekedés oka eddig főként a Covid-járvány volt, amely elterelte a figyelmet erről a reformról.
Az utolsó óraállítás
A medium.seznam.cz információi szerint az Európai Unió 2025-től hivatalosan is megszünteti az időállítást. Ez azt jelenti, hogy 2024 októberében valószínűleg utoljára kellett visszaállítani az órákat.
Tomáš Zdechovský, az Európai Parlament egyik képviselője elmondta a CNN-nek, hogy az EU a Covid-válság miatt halasztotta el a döntést, de most a tagállamok is egyetértenek abban, hogy itt az idő a változásra.
Mi változik 2025-től?
A tervek szerint 2025-től a közép-európai szabványidő (CET), vagyis a jelenlegi téli időszámítás marad véglegesen érvényben. Ennek egyik legfőbb indoka, hogy a téli időszámítás jobban igazodik a természetes nappali fényciklushoz, ami javíthatja az alvás minőségét és az általános egészségi állapotot.
Ezzel az Európai Unió lezárhat egy hétköznapi, mégis vitatott gyakorlatoz, amely évtizedek óta befolyásolja az emberek életmódját.