Kezdőlap ÉRDEKESSÉGEK 10 zseniális trükk, amiről minden androidosnak tudnia kell!

10 zseniális trükk, amiről minden androidosnak tudnia kell!

Hirdetés

Akár most váltottunk Androidra másik mobilplatformról, vagy csak új készüléket vettünk, ezekre a beállításokra érdemes már az elején figyelni. Néhány kevesek által tudott és néhány ismert, de mégsem alkalmazott beállítás: így óvjuk a magánéletünket az Androidon.

1. Csökkentsük a minimumra a Google adatgyűjtését

A legtöbb Android rendszerű eszközön akár be sem kell állandóan jelentkezve lenni a Google fiókunkba.

Hirdetés

Kijelentkezve azonban még az általunk is igényelt szolgáltatások is korlátozva lehetnek: jobb, ha áttekintjük a Saját tevékenységek beállítást. (Aki még nem látta volna, meglepődik, mit tart nyilván róla a keresővállalat.)

Az itt található „lábnyomunkat” ugyan csak a Google láthatja, de elég egy bekapcsolva felejtett gép, védetlen mobil, s bárki belekukkanthat. A Saját Fiók oldalon felhasználónévvel és jelszóval belépve kattintsunk az „Ugrás a saját tevékenységek oldalra” linkre, majd válasszuk a „Tevékenységek törlése” opciót. Így nyom nem marad utánunk.

2. Mindig zárjuk le a mobilt

Hiába közismert, sokan mégsem aktiválják a védelmet, mondván, hogy túl rossz helyen van az ujjlenyomat-olvasó, kényelmetlen beírni a jelszót, PIN-kódot.

A minimális védelem bekapcsolása: Beállítások/ Biztonság/ Képernyő zárolása

3. Mikor frissítettünk utoljára?

Nem lehet elégszer mondani: az Android rendszer, valamint a készülékre telepített szoftverek mindig legyenek naprakészek.

A frissítésekkel nem csak a nem mindig igényelt újdonságok érkeznek a készülékre, hanem a nélkülözhetetlen biztonsági javítások is, amelyek védelmet nyújtanak a mindennapi használat során.

4. Legyünk óvatosak a nem Google Playről szerzett alkalmazásokkal

Alaphelyzetben tartsuk kikapcsolva az „Ismeretlen források” engedélyezését, s csak akkor hagyjuk – átmenetileg – jóvá, ha valóban nyugodtak lehetünk a forrás megbízhatóságában.

Megbízhatónak tűnő oldalak esetén is lehetőség szerint nézzük meg előbb számítógépen az URL-t, mert a PC-n a linkre vitt egér megjeleníti, hogy tényleg a megbizhatooldal.hu –n vagyunk-e, vagy netán a megbizhatooldal.atveres.hu –n.

Ki- és bekapcsolás: Beállítások/ Biztonság/ Képernyő zárolása vagy Fejlesztői beállítások/ Ismeretlen források

5. Telepítéskor ellenőrizzük az alkalmazás jogosultságait

Mikor telepítünk, az egyes alkalmazások engedélyt kérnek a készülék bizonyos adatainak használatához.

Mielőtt belevágunk a telepítésbe, görgessünk a Google Play áruházban az alkalmazás oldalán a „Fejlesztő” menüpontig és az „Engedély részletei” (pajzs ikon) érintésével kiderül, milyen hozzáférésekhez jut az adott alkalmazás.

Engedélyezhetjük vagy elutasíthatjuk a felesleges engedélyeket: miért is kellene mondjuk egy hangszerkesztő applikációnak tudni böngészni a telefonszámaink, névjegyeink között?

6. Utólag fussuk át az alkalmazások engedélyeit

Ha elmulasztottuk volna az előbbieket, vagy megváltozott a véleményünk, utólag is módosíthatunk az appok engedélyein.

Nyissuk meg a Beállítások/ Alkalmazások menüpontot, koppintsunk a kérdéses alkalmazásra, majd az „Alkalmazásengedélyek” opcióban megvonhatjuk a fölösleges kíváncsiskodóktól az információt.

7. Feleslegesen ne szinkronizáljunk

Mentésre, adatok megosztására kényelmes lehetőség használni a felhőszolgáltatásokat.

De ha az adott alkalmazásnál nem tartunk igényt erre, akkor csak indokolatlan akkumulátorfogyasztást, s némi adatbiztonsági kockázatot jelentenek: korlátozzuk, melyik app szinkronizálhat az adatfelhőbe.

Részben a Beállítások/ Fiókok alatt, részben pedig sajnos egyenként, az adott alkalmazásban lehet kikapcsolni a szolgáltatást.

8. Zárképernyő értesítései

Kényelmetlen perceket szerezhetünk magunknak, ha illetéktelen előtt jelenik meg a zárképernyőn az éppen a mobilra érkező üzenet – kapcsoljuk ki az “Értesítések”-nél.

Elegendő lehet a szinte minden Androidon megtalálható LED pontos beállítása, hogy színnel villogva jelezze, milyen jellegű üzenet érkezett.

A LED gyári beállítása többnyire pontatlan: ingyenes próba után érdemes megvásárolni párszáz forintért a Light Flow, vagy a Light Manager fizetős változatát.

9. Ne osszuk meg a helyzetünket

Számtalan szoftver alapbeállításban lehetőleg szeretné tudni, hol tartózkodunk.

Van, amikor nélkülözhetetlen, például, ha navigációt használunk – de a leggyakrabban semmi szükségünk nincs erre a szolgáltatásra.

Egészen hétköznapi aggály lehet, hogy teszem azt, a nyomkövető fitneszalkalmazás megosztása olyan személyekkel is tudatja, éppen merre vagyunk, akik visszaélhetnek az információval. A betörőnek jól jöhet tudni, hogy mikor nem vagyunk otthon.

Mint részletesen is írjuk, a Beállítások/ Alkalmazások / jobb felső sarok három pötty/ Alkalmazásengedélyek/ Helyadatok opcióban tudjuk egyenként megvonni az engedélyeket.

A Google-nek sem kell mindent tudnia: a keresőóriás érdeklődését a Beállítások/ Helyszín/ Helyelőzmények menüpontban foghatjuk vissza.

10. Nem kell mindig Google

Használhatjuk a minden adatunkat időben és térben visszamenőleg tároló Google-kereső helyett például az ingyenes DuckDuckGo keresőt.

nonprofit kereső semmit nem tárol, és hirdetéseket sem sóz ránk. Segítségével kiléphetünk a szűrőbuborékból.

DuckDuckGo kacsát nem kell telepíteni, itt található a lista, hogy a Dolphintól az UC-ig mely böngészőben lelhetjük meg„előtelepítve”.

Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!