Bizony, a stressz nem csak a hangulatot és a viselkedést, de a testi folyamatokat is nagyban befolyásolja. Ha képes vagy olvasni a jelekből, akkor hamarabb találhatsz megoldást a helyzetre. A kontrollálatlan stressz számos egészségügyi problémához hozzájárul, mint a magas vérnyomás, cukorbetegség és egyéb szívbetegségek.
A stresszreakció egy természetes élettani folyamat, és ha ritkán fordul elő, az pozitív hatást is kifejthet, ám ha a mindennapi élet szerves részévé válik, sok kárt okozhat.
Lássuk, hogy milyen jeleket küld a test, ha túl sok stresszel kell megküzdenie.
1 – Nehezen megy a koncentrálás
Stressz alatt nehezebben megy a koncentrálás, ráadásul a stressz forrása a munka vagy az adott tevékenység, amit végzel, akkor ez ördögi körré válik. Nagyon fontos a rendszeres relaxálás, meditálás vagy legvégső esetben a munkahely váltás.
2 – Nehezen megy az alvás
Ez az egyik leggyakoribb jele annak, hogy valaki túlságosan stresszes életet él.
3 – Könnyen elveszted a türelmed
Már szinte bárki képes kihozni a sodrodból, nem csak a főnököd vagy a kollégáid, de a párod és a barátaid is. Ez károsítja az emberi kapcsolataidat is.
4 – A tested nem szabadul fel a stressz alól
Úgy érzed, hogy nincs egyértelmű oka, mégis nyugtalan vagy. Rágod a körmöd, téped a hajad, rázod a lábadat vagy egyéb hasonló, repetitív mozgásokat végzel.
5 – Hányás/hasmenés
A stressz és a szorongás gyakran vált ki hányingert vagy hányást, amely talán minden nap ugyanazon időpontban vagy hasonló tevékenységekhez kötötten fordul elő. Fontos, hogy ilyenkor sok vizet igyál és relaxálj.
6- Hullik a hajad
A hajhullásnak több oka is lehet, amelyek között az egyik tényező a stressz. Egy erősebb stresszes epizód alatt, akár rövid időn belül a hajszálak 70%-a is kihullhat.
7 – Orrvérzés
Ez összefüggésben van a stressz kiváltotta magas vérnyomással, amelynek hatására az orr nyálkahártyában található vékonyabb hajszálerek könnyebben megrepedhetnek.
8 – Memóriazavar
Ha azt veszed észre, hogy egy stresszes megbeszélés alatt alig emlékszel az elhangzottakra, akkor az a hippokampusz zsugorodásának eredménye lehet. A krónikus stressz ugyanis hatással van erre a területre, amely a rövid távú memóriáért felel.
9 – Csökkent immunitás
Stresszes időszak alatt az immunrendszer drámaian le tud gyengülni. A hormontermelés és a bélflóra egyensúlyzavara is felléphet. Gyakrabban érzed magad betegnek, többször leesel a lábadról.
10 – Erős izzadás
Mindenki többet izzad, amikor stresszes, ám egyeseknél extrém izzadás jelentkezhet láthatólag stresszmentes helyzetekben is, amely a hónaljat, a tenyereket és a talpakat érinti leginkább. A jóga és a meditáció sokat segít ebben.
Ha tetszett a cikk, kérlek, ne felejtsd el megosztani ismerőseiddel!