Kezdőlap ÉRDEKESSÉGEK 10 érdekes pszichológiai tény az elménk működéséről

10 érdekes pszichológiai tény az elménk működéséről

Hirdetés

Az elmúlt évek során a tudósok felfedtek számos agyi működéssel kapcsolatos titkot és hiányosságot, ami eddig biztonságosan rejtve volt a pszichénkben.

1. Folyamatosan változtatjuk emlékeinket

Hajlamosak vagyunk az emlékeinket kis filmek vagy videoklipek formájában látni. Olyan, mintha egy bizonyos “polcon” ücsörögnének az agyunkon belül, biztonságban és megváltoztathatatlanul. De ahogy felidézzük a múltbéli eseményeket, minden egyes alkalommal megváltoznak, ahogy a lelki szemeink előtt lefutnak.

Hirdetés

Tartalmukat befolyásolják a memóriazavarok és a közelmúltban történt események. Például nem biztos, hogy teljesen világos emlékünk van arról, hogy kik vettek részt egy családi összejövetelen, ami évekkel ezelőtt történt, mégis az agyunk belefoglalja a nagynénénket is, hiszen úgy tudjuk, hogy ő sosem hagyna ki egy ilyen alkalmat, holott lehet, hogy akkor éppen jelen sem volt.

2. Csak korlátozott számú barátunk lehet

A pszichológusok és a szociológusok felfedeztek egy jelenséget, amit Dunbar-számnak neveztek el. Ez a maximális számú ember, akivel egy személy szoros kapcsolatot tarthat fenn. Tehát még akkor is, ha több ezer “barátunk” van a Facebookon, akkor is csak nagyjából 50-200-zal lehet jelentőségteljesebb kommunikációnk.

3. Jobban érezzük magunkat, ha elfoglaltak vagyunk

Képzeld el, hogy a repülőtéren vagy, és fel kell venned egy bőröndödet. Tíz perc múlva elérd a poggyász kiadó területet és azonnal fel is veheted azt.

És most egy kicsit másképpen nézzük meg ezt a helyzetet. Hamarabb, mindössze 2 perc alatt elérsz a poggyász kiadóhoz és a fennmaradó nyolc percet a bőröndre való várakozással töltöd el.
Mindkét esetben legfeljebb tíz percet vett igénybe, hogy felvehesd a poggyászod. A második forgatókönyvben azonban valószínűleg türelmetlenül és elégedetlenül érzed magad. Ez annak köszönhető, hogy az agyunk nem szívesen haszontalankodik, inkább elfoglalt szeret lenni. Minden elvégzett feladat után dopaminnal jutalmaz minket, ami a boldogság hormonja.

4. Egyszerre csak 3-4 dolgot tudunk megjegyezni

Tanulmányok azt mutatják, hogy agyunk egyszerre 3-4 információ tárolásánál többre nem képes. Ezenkívül ez az információ csak 20-30 másodpercig marad fenn. Ezután elfelejtjük, hacsak nem frissítjük újra emlékezetünkben.

Például, vezetsz és beszélsz a telefonon (amit mellesleg soha ne csinálj!). A telefon másik végén lévő személy megad egy számot, de nem írhatod le, így inkább memorizálni szeretnéd. Meg kell ismételned újra és újra annak érdekében, hogy megragadjona  rövidtávú memóriádban és későb le tudd majd írni.

Egyébként az a tény, hogy könnyebben emlékezünk 3-4 információra egy időben, megmagyarázza, hogy miért áll olyan sok dolog például 3-4 számjegyből. Ez vonatkozik a telefon- és hitelkártyaszámokra is.

5. Az, hogyan érzékelünk bizonyos dolgokat vizuálisan, eltér a valódi megjelenésüktől

Az agyunk folyamatosan feldolgozza az érzékszervektől kapott információkat. Vizuális képeket elemez és tesz értelmezhetővé számunkra.

Például az ok, hogy képesek vagyunk gyorsan elolvasni egy szöveget abban a tényben rejlik, hogy valójában nem olvassuk. Egyszerűen észrevesszük az egyes szavak első és utolsó betűit, és intuitív módon kitöltjük a közbensőket, múltbeli tapasztalataink alapján. “Nem lnéygees, hgoy mleyin sreordebnen kvtöezekenk emáygs uátn a svaazk btűei, az eslő és az ulsotó bteű a fnotos!”

Látod, így is képes vagy elolvasni a mondatot, hogy a szavaik betűi teljesen össze vannak kverve.

6. Az időnk 30% -át töltjük álmodozással

Képzeld el, hogy egy fontos szöveget olvasol és hirtelen rájössz, hogy már harmadszor olvasod egymás után, mégsem tudod, hogy miről van szó, mert az elméd teljesen máshol járt.

A Kaliforniai Egyetem tudósai azt mondják, hogy minden napunk nagyjából 30% -át töltjük álmodozva. Néha (például hosszú utakon) ez akár 70% -ra emelkedhet, de ezzel nincs is semmi baj. Tanulmányok azt mutatják, hogy azok, akik szeretnek a felhőkben járni, sokkal inkább kreatívak. Továbbá jobban tudják megoldani a problémákat és megszabadulni a stressztől.

7. Három dolgot nem tudunk figyelmen kívül hagyni az életben: étel, szex, veszély

Elgondolkodott már azon, hogy miért állnak meg az emberek mindig, ha balesetet látnak és bámészkodnak? Annak ellenére, hogy a látottak felkavarják a gyomrunkat, tovább nézelődünk.

Ez a fajta kíváncsiságot az “ősi agy” túlélésért felelős része váltja ki. Ennek feladata, hogy folyamatosan vizsgálja a környezetet, felmérve és megválaszolva 3 kérdést: “Meg tudom-e enni? Lehet-e vele közösülni? Meg tud e ölni? “Az élelem, a szex és a veszély még mindig a legfontosabb, hogy életünk fennmaradhasson, ezért nem tudunk mást tenni, mint vizsgálni ezeket a tényezőket.

8. Annyi választási lehetőségre van szükségünk, amennyi csak lehetséges

Egy nemrég készült tanulmány részeként a tudósok két asztalt hoztak létre egy szupermarketben. Az első asztalon 6 féle lekvár volt elhelyezve, a másodikon 24 féle. Ennek eredményeképpen az emberek 60%-a az lső asztalnál és próbálta ki az ottani lekvárokat, azonban amikor vásárlásra került a sor, a második asztal négyszer népszerűbbnek bizonyult.

Hogy miért van ez? Mindig vágyunk a változatosságra. Szeretjük a termékkínálatok széles skáláját böngészni, ezért valószínűleg a 24 variánst kínáló asztalnál állunk meg vásárolni, még akkor is, ha ugyanazt választjuk, amit mindig is szoktunk venni.

9. A döntéseink nagy része tudattalan

Szeretnénk elhinni, hogy minden tettünk a gondos tervezés eredménye, de a valóságban mindennapi döntésünk 60-80% -a tudatalatti. Nem gondolkodunk ezeken a dolgokon, csak csináljuk őket.

Minden másodpercben az agyunk több millió adategységet kap. A túlzott kimerülés megakadályozása érdekében a munka egy része a tudatalattiba kerül. A kulcsok zsebre rakása, a lámpák lekapcsolása, az ajtó bezárása – mind automatikus cselekedet, gondolkodás nélkül végezzük őket.

A hátulütője pedig az szokott lenni, hogy ha megérkezünk a munkahelyre, a fejünkhöz kapunk, vajon kihúztuk-e a vasalót.

10. Nem létezik olyan, hogy multitasking

A tanulmányok azt mutatják, hogy csak egy kognitív tevékenységet végezhetünk egyszerre. Próbálj egyszerre beszélgetni és olvasni, vagy levelet írni egy hangoskönyv meghallgatása közben. Valószínűleg nem fog sikerülni, mivel az agyunk nem képes egyszerre két feladat elvégzésére.

Van azonban egy kivétel. Ha a második tevékenység tisztán fizikai és automatikus (az a fajta dolog, amit napi szinten végzünk), akkor mindkét feladat kombinálható. Például beszélgethet a telefonon séta közben. De még akkor is jó esély van rá, hogy valami eltereli a figyelmünket és elveszítjük a beszélgetés fonalát.

Hirdetés

Kövess minket a Google Hírek-ben is!