40 éves kor után életünk elérkezett abba a szakaszba, amikor úgy érezhetjük, hogy “sínen vagyunk”. Ha van egy megfelelő munkahelyünk, szerető családunk, és meleg otthonunk, akkor is ideje, hogy megnyugodjunk, és elkezdjünk tudatosan élni.
Annak érdekében, hogy egészségesebbek legyünk, figyeljünk oda táplálkozásunkra. Néhány olyan táplálkozási tippet mutatunk, melyek segítségével, még a lelassul anyagcserét is legyőzhetjük.
1.Lelassult anyagcsere
Az életkor előrehaladtával egyre lassabb lesz a legtöbb ember anyagcseréje. Ennek számos oka lehet, de vannak olyan módszerek, melyek segítségével segíthetünk a dolgon. Ebben az esetben ajánlott többször étkezni kevesebbet. Iktassuk be étrendünkbe a fehérjéket, hiszen ezek hozzájárulnak az izomtömeg építéséhez.
2.Teljes kiőrlésű gabona
A finomított lisztekkel ellentétben részesítsük előnyben a teljes kiőrlésű gabonákat. Ez utóbbiaknak igen magas a B-vitamin, kálium, magnézium, és rosttartalma. Serkenti az emésztést, csökkenti az elhízás, és a cukorbetegség kialakulásának esélyét.
3.Diófélék
A diófélék, és az olajos magvak nagyon egészségesek, azonban oda kell figyelni arra, hogy mennyit fogyasztunk el belőlük. Kis mennyiségben csökkentik a koleszterinszintet, védik a sejteket a káros gyökökkel szemben, csökkentik a cukorbetegség kialakulásának esélyét. Nagyobb mennyiségben fogyasztva elhízást okozhatnak.
4.Lencse
A lencse az egyik leghasznosabb élelmiszer, érdemes rendszeresen beiktatni az étrendbe. Magas a B9-vitamin, és a rosttartalma, serkenti az emésztést, tápanyagokkal tölti fel a szervezetet, segítségével megelőzhetjük a rákos betegségek kialakulását.
5.Egészséges bélflóra
A bélrendszerben elszaporodott baktériumok is elhízást okozhatnak. Annak érdekében, hogy megszabaduljunk a káros baktériumoktól, fogyasszunk kombuchát, kefirt, joghurtot, probiotikumokat.
6.Omega3-, omega6-zsírsavak
Érdemes minél több lazacot, különböző halakat (heringet, tavi pisztrangot), omega6-, és omega3-zsírsavban, D-vitaminban gazdag élelmiszereket fogyasztani. Ezek csökkentik a szívbetegségek, a depresszió, a skizofrénia, a menopauza tüneteinek kialakulását.
7.Zöld kávé
A zöld kávé nincs megpörkölve, ezért magasabb a tápértéke, és több antioxidánst tartalmaz. Segít az öregedés elleni küzdelemben, energiával és tápanyagokkal tölt fel.
8.Evés este hatig
Este hat után már nem tudja a szervezet feldolgozni a tápanyagot megfelelően, ilyenkor rakódik le a koleszterin, emelkedik meg az inzulinszint. A táplálkozást időzítsük 8-18 közötti időszakra.
9.Kalciumpótlás
Az életkor előrehaladtával egyre több kalciumot emészt fel a szervezetünk, melynek nagy részét a csontokból vonja ki. Ha nem pótoljuk megfelelően a kalciumot, akkor csontjaink meggyengülnek, és könnyen eltörnek.
10. Színes élelmiszerek
Fogyasszunk harsány, sötét színű élelmiszereket, mint pl. szőlőt, meggyet, cseresznyét, céklát, sárgarépát, sütőtököt, lila káposztát stb., ezek ugyanis igen magas antioxidáns tartalommal rendelkeznek. Segítségükkel megelőzhető a demencia, és a szív-, és érrendszeri betegségek.