A Belügyminisztérium köznevelési államtitkársága hétfőn bejelentette, hogy megkezdődtek a tárgyalások a pedagógusok bérének emeléséről a Nemzeti Pedagógus Karral és a szakszervezetekkel.
Az egyeztetések célja, hogy előkészítsék a 2025-ös bérnövelést, amelynek célkitűzése a tanári fizetések 20-21 százalékos további emelése. Ezzel a pedagógusok átlagos bére elérhetné a diplomás átlagbér 80 százalékát.
Az idei évben a kormány történelmi mértékű, átlagosan 32,2 százalékos béremelést hajtott végre, amelynek eredményeként a pedagógusok bruttó átlagbére jelenleg 693 ezer forint.
A bérnövekedés eredményeképpen a tanári pálya iránti érdeklődés is nőtt, több mint 15 000 fő kezdte meg tanulmányait a pedagógusképzésben, és mintegy 3000-rel nőtt a pedagógusok száma. Emellett a nyugdíjba vonulók jelentős része is tovább szeretne tanítani.
Az államtitkárság elmondása szerint a béremelések finanszírozása 88 százalékban a magyar kormány, míg 12 százalékban az Európai Unió támogatásával valósul meg.
A tárgyalások 2024. november 4-én kezdődtek, és várhatóan 2024 december végéig lezárulnak, hogy 2025-ben megvalósulhasson a bérnövekedés.
A kormány célja az, hogy egy elismert és teljesítményorientált oktatási rendszer működjön Magyarországon, amelyben a pedagógusok munkáját megfelelően értékelik és támogatják.